تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۰ | 3:2 | نویسنده : Tunnel Engineer
 

دانلود نرم افزار 3DEC

پايه ي اين برنامه، فرمولاسيون عددي تست شده ي در برنامه ي دو بعدي UDEC ميباشد. برنامه ي 3DEC پاسخ مواد ناپيوسته مانند توده سنگهاي درزه دار را به هر نوع بارگذاري استاتيکي و ديناميکي شبيه سازي ميکند. در حقيقت اين نرم‌افزار محيط توده سنگ را به بلوکهاي مجزاي صلب و يا تغيير شکل پذير تقسيم کرده و با در نطر گرفتن ناپيوستگي بين آنها تغيير شکل و چرخش آنها را محاسبه مينمايد. يکي از روشهاي طراحي در پروژه‌هايي همچون تونل، سد، مغار نيروگاه‌هاي برق آبي، شيب و غيره روشهاي تحليلي است. يکي از زيرمجموعه هاي روشهاي تحليلي روشهاي عددي مي‌باشد. روش هاي عددي تنوع زيادي دارند که عمدتا براي مدلسازي پيوستار استفاده ميشوند. ولي از انجا که محيط‌هاي سنگي عمدتا داراي درزه و شکاف بوده و ناپيوسته هستند بايد با روشهاي ناپيوستار آنها را مدلسازي کرد. نرم افزار موجود براي مدلسازي ناپيوستار UDEC و 3DEC ميباشند که اولي حالت دو بعدي و دومي سه بعدي را مدل ميکنند.
3DEC يک برنامه command-driven است. بعبارتي دستورات بايد در آن بايد تايپ شود. در 3DEC بيش از 40 دستور اصلي و نزديک 400 دستور اصلاحي وجود دارد که توسط نرم‌افزار تشخيص داده مي‌شود. براي يک کاربر جديد ممکن است وظيفه‌ي سختي به نظر آيد که از ميان دستورات موجود موارد لازم را براي آناليز مورد نيازش انتخاب کند. (برگرفته از سایت زمین کاو)

در زیر لینک دانلود این نرم افزار قرار داده شده است. طریقه نصب آن مانند نرم افزار UDEC است. برای آشنایی بیشتر تعدادی از برنامه های نمونه را در آینده قرار میدهیم.

دانلود :نرم افزار 3DEC

 تاريخ : یکشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰ | 6:6 | نویسنده : Tunnel Engineer
 

برنامه های آموزشی نرم افزار UDEC 4.0

در این فایل تعدادی از برنامه های نمونه در زمینه های مختلف (طراحی تونل-پایداری شیب و...) در قالب پروژه های درسی آورده شده است. این برنامه ها با در نظر گرفتن سازه های فرضی به بیان دستورهای مورد نیاز جهت مدل سازی سازه های مختلف (سازه های زیرزمینی و شیب های سنگی) پرداخته است.

دانلود : برنامه های آموزشی UDEC 4.0

 تاريخ : جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ | 5:20 | نویسنده : Tunnel Engineer
 

دانلود نرم افزار UDEC 4.0

از میان نرم افزارهای عددی آن دسته که بر اساس معادلات المان مجزا به حل مسئله می پردازند برای تحلیل مناطق درزه دار مناسب می باشد زیرا این گونه نرم افزارها رفتار برشی و تاثیر حضور ناپیوستگی ها را بهتر مدل می کنند. از بین نرم افزارهای موجود در بازار نرم افزارهای گروه ITASCA تا به امروز به خوبی مورد استفاده قرار مهندسین طراح سازه های زیرزمینی بوده است.از جمله نرم افزارهای موجود برای این هدف  UDECو3DEC می­باشد.

نرم افزار UDEC یک برنامه تحلیل عددی دو بعدی است که بر مبنای روش المان مجزا برای تحلیل مکانیک سنگی محیط های ناپیوسته تهیه شده است. این نرم افزار واکنش یک محیط ناپیوسته ( به عنوان مثال سنگ تکتونیزه و شدیدا درزه دار ) را در برابر بارهای استاتیکی و دینامیکی شبیه سازی می کند. این نرم افزار محیط سنگی را به عنوان مجموعه ای از بلوک های مجزا تعریف می کند که ناپیوستگی ها مثل درزه ها به عنوان شرایط مرزی بین بلوکی در آنها عمل می کنند و جابجایی برشی در امتداد این ناپیوستگی ها و نیز چرخش بلوک ها می توانند انجام گیرند. در این نرم افزار امکان تعریف بلوک ها به صورت صلب و تغییر شکل پذیر وجود دارد. بلوک های تغییر شکل پذیر به شبکه ای از المان ها تقسیم بندی شده و هر المان با رفتار تنش-کرنش خطی یا غیر خطی از پیش تعیین شده ای عمل می کند. حرکت نسبی ناپیوستگی ها با روابط خطی یا غیر خطی نیرو – جابجایی در امتداد عمودی یا برشی ناپیوستگی ها می باشد که مدل سازی ناپیوستگی ها را با شرایط موجود زمین شناسی وفق می دهد.این نرم افزار بر اساس محاسبات لاگرانژین عمل می کند که برای تغییر شکل ها و جابجایی های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار با سرعت محاسبات بالا برای مدلهایی با چند هزار بلوک طراحی شده است و حل مسایل در آن با پیشرفت در پله های زمانی صورت می گیرد. با توجه به اینکه UDEC با پیشرفتن به صورت پله های زمانی معادلات نیرو گشتاور را حل می نماید در هر مرحله قبل از شروع مرحله بعد ی نیروهای نامتعادل وارد بر سازه ها را محاسبه می نماید و حل مسئله با اعمال این نیروها ادامه می دهد وجود این قابلیت درUDEC امکان بررسی مساله را در فازهای زمانی مختلف امکان پذیر می سازد و می توان مراحل مختلف طراحی یک پروژه را شبیه سازی کرد. UDEC 950 کیلو بایت فضا اشغال کرده و تحت سیستم عامل MS-DOS اجرا می­شود و حداقل به 4 مگا بایت فضا نیاز دارد.

این نرم افزار دارای یک زبان برنامه نویسی قدرتمند به نام FISH می باشد کاربر با این زبان برنامه نویسی می تواند توابعی را برای افزایش کارپایی UDEC بنویسد. این زبان برنامه نویسی یک قابلیت منحصر به فرد برای کاربرانی که می خواهند تحلیل را با نیاز ویژه خودشان تطبیق دهند فراهم می کند برخی از کارهایی که با کمک FISH می توان انجام داد عبارت اند از:

-        اعمال تغییرات در ساختار بلوک ( مثلا افزایش غیر خطی مدول ها با عمق)

-        نمایش و چاپ متغییر هایی که توسط کاربر تعریف می شوند

-        به کار گرفتن سازند های درزه ها

-        کنترل خودکار آزمایش های عددی

-        مشخص نمودن شرایط مرزی غیر معمول (یعنی اعمال تغییرات در شرایط نسبت به مکان و فضا)

-        کنترل خودکار آزمایش های عددی

-        مشخص نمودن شرایط مرزی غیر معمول ( یعنی اعمال تغییرات در شرایط نسبت به مکان و فضا)

-        اتوماتیک کردن مطالعه پارامترها

 

نرم افزار UDEC مدلی با بیش از 2500 بلوک صلب ( 1000 بلوک تغییر شکل پذیر ) را با 8 درجه آزادی برای هر بلوک در یک رایانه شخصی با 4 مگابایت RAM حل میکند. البته نسخه جدید این نرم افزار به نام 3DEC نیز موجود می باشد که توانایی حل مسایل به صورت سه بعدی را فراهم ساخته است.

در این قسمت نرم افزار UDEC 4.0 جهت دانلود قرار داده شده است. این نرم افزار به صورت کامند پرومپ است.

نصب نرم افزار مثل سایر نرم افزارهاست. برای بهره مندی بیشتر از این نرم افزار منوال آن را که به صورت فایل های PDF است را مطالعه کنید.

حجم نرم افزار:  15MB

لینک دانلود نرم افزار :  UDEC 4.0  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ